Līvānu stikla un amatniecības centrs

Kur skrējienā vienojas upes veidojas dabīga pussala, kur tālajā 1533. gadā barons Līvens bija izveidojis muižu un nosaucis to savā vārdā, - par Līvenhofu. Muižas centrā bijusi divstāvu balta mūra dzīvojamā ēka – pils, bet blakus tai – klēts, saimniecības ēkas, staļļi, kalpu mājas. Pēc 1. Pasaules kara no muižas ēkas pāri bija palikušas tikai drupas. Līdz mūsdienām tika saglabāts vien 16. gs. velvju pagrabiņš, 19. gs. vēsturiskā muižas laukakmeņu klēts un skanīgais pilsētas nosaukums Līvāni, kas pilsētai tika piešķirts 1926. gadā kā apliecinājums nozīmīgajiem vēsturiskajiem notikumiem.

Ilgu laiku senā muižas klēts ēka grima dziļā vientulībā un mazdārziņu aizsegā, līdz Līvānu novada dome rada iespēju, ar Eiropas Savienības projekta atbalstu, senās muižas vietā izveidot unikālu kompleksu – Latgales mākslas un amatniecības centru, pirmo amatnieku centru Latvijā. Atdzima no drupām!, tā var teikt par skaisto, 19. gadsimtā no laukakmeņiem veidoto klēts ēku, kas tagad kalpo par apbrīnas vērtu objektu ikvienam Latgales mākslas un amatniecības centra apmeklētājam vai garāmgājējam.

Gadsimtiem apgarotajā klētī apskatāma ekspozīcija “Amatnieki Latgalē 19. – 20. gs.”, kas stāsta par cilvēkiem ar “zelta rokām” – amatniekiem. Ar laiku ekspozīcijā tika eksponēta apbrīnas vērtā, garākā josta Latvijā. Pateicoties 13 atsaucīgām Līvānu novada audējām, pusgada laikā darināja īpašu, neatkārtojamu, vēl nebijušu dāvanu – tautisko jostu, kā dāvanu Līvānu pilsētai 80 gadu jubilejā. Jostas garums ir 94 metri jeb 296 pēdas jeb 174 olektis un tā ir garākā tautiskā josta visā Latvijā.

Tāpat kā Daugava savus viļņu rakstus un plūdumu maina ikvienu dienu, arī audējas tautiskajā jostā ir ievijušas daudzveidīgas rakstu zīmes, kas spēj cilvēku nomierināt, sasildīt un darīt stiprāku.

Vēsturiskā ēka saplūst  ar moderno daļu, kurā izvietota izstāžu zāle ar ikmēneša mākslinieku un amatnieku darbu izstādēm, radošās stikla un keramikas darbnīcas ar iespēju līdzdarboties, kā arī aprīkota izīrējama konferenču zāle ar skatu uz mūžīgi mainīgo upi Daugavu.

2013. gadā, speciāli uzbūvētā ēkas daļā, tika atklāta vēsturiskā Līvānu stikla muzeja ekspozīcija ar vairākiem tūkstošiem visās varavīksnes krāsās zaigojošiem stikla izstrādājumiem.

Līvānu stikla un amatniecības centra atrašanās vieta, vēsturiskā un mūsdienīgā gaisotne, seno amatnieku darbarīku enerģija, unikālie stikla fabrikas izstrādājumi un amatniecības centra personāla viesmīlība rada īpaši labo auru, kuru izjūt ikviens tā viesis un apmeklētājs. 

Kopš 2021. gada Latgales mākslas un amatniecības centrs ir mainījis nosaukumu un tagad atpazīstams kā Līvānu stikla un amatniecības centrs. 

Vēsturiskā ekspozīcija “Amatnieki Latgalē 19.-20. gs.”

Gadsimtiem apgarotajā klētī apskatāma ekspozīcija „Amatnieki Latgalē 19. – 20. gadsimtā”. Ekspozīcijā skatāmi darbarīki un priekšmeti, kurus skāruši cilvēki ar „zelta rokām” - amatnieki.

2003. gadā Līvānu novada dome ar sadarbības partneriem realizēja projektu „Informāciju tehnoloģiju atbalsts jaunu un konkurētspējīgu mākslas un amatniecības produktu attīstībai Latgales reģionā”, kur viens no uzdevumiem bija vēsturisko eksponātu un informācijas vākšana par senajiem, un mūsdienu amatniekiem.

Projekta ietvaros organizēja izpētes ekspedīciju.  Ekspedīcijas laikā tika apmeklēti amatnieki, kā arī ar amatniecību saistīti cilvēki Līvānos un Līvānu novadā, Jersikas pagastā, Vārkavas novadā un pagastā, Saunas, Rušonas pagastos, Preiļu pilsētā, Vīpes un Atašienes pagastos, Rēzeknes novada Ilzeskalna pagastā. Veiktā darba rezultātā tika izveidota vēsturiska ekspozīcija „Amatnieki Latgalē 19. – 20. gs.”.

Ekspozīcijā izvietotā informācija un eksponāti kārtoti tematiski, apkopojot vienuviet visas nozīmīgākās amatniecības nozares un to pārstāvjus Latgalē. Pie nozīmīgākajiem amatniecības nozaru pārstāvjiem pieder audējas, rokdarbnieces, kurpnieki, skroderi, podnieki, kokamatnieki un kalēji. Laika gaitā ekspozīcija papildināta ar padziļinātu informāciju par Latgales kulināro mantojumu, kas ir neatņemama sastāvdaļa stāstā par Latgales amatnieku sadzīvi. Tāpat kopš 2006. gada ekspozīcijas zāles centrālajā daļā piestiprinātas tītavas, kurās rotājas unikālā 94 metrus garā josta.

Vispārējais ekspozīcijas mērķis ir iepazīstināt savus apmeklētājus ar Līvānu stikla un amatniecības centra krājumā esošajiem lietišķajiem, materiāliem, rosinot apmeklētājus novērtēt lietas, ko darinājuši meistari 19. un 20. gs., kā arī skatot mūsdienās strādājošo amatnieku veikumu. No krājumā esošiem eksponātiem tiek veidotas tematiskas izstādes.

Tradicionālie pasākumi
  • Konkurss "Stikla iecere"

Līvānu stikla un amatniecības centrs katru gadu rīko konkursu "Stikla iecere", kur jauniešiem tiek dota iespēja izpausties radoši un izdomāt savu stikla izstrādājumu. Labākā skice tiek realizēta stikla pūšanas darbnīcā un jaunie mākslinieki saņem savu stikla izstrādājumu.

  • Cepļa kurināšanas un atvēršanas svētki

Ārā pie Līvānu stikla un amatniecības centra, sadarbībā ar biedrību "PŪDNĪKU SKŪLA" podnieka  Evalda Vasilevska vadībā, ir tapis ar malku kurināms ceplis, keramikas apdedzināšanai. Vismaz vienu reizi gadā, Līvānu pilsētas svētku ietvaros, tiek svinēti cepļa kurināšanas un atvēršanas svētki.

  • Ikmēneša mākslinieku izstādes un to atklāšanas pasākumi

Izstāžu zālē regulāri vari aplūkot vietējo, pārnovadnieku un ārvalstu mākslinieku darbus. Jauno izstāžu atklāšanas pasākumos, tiek organizēta tikšanās ar darbu autoriem. Darbu izstādīšanas iespēja tiek dota gan stikla māksliniekiem, gan māksliniekiem un amatniekiem, kuriem saknes meklējamas Latgalē. Izstādes mainās gandrīz katru mēnesi. Par šobrīd eksponēto izstādi informācija atrodama sadaļā “Sākums”.

  • Muzeju nakts

Līvānu stikla un amatniecības centrs, sākot no 2012. gada, piedalās starptautiskajā “Muzeju nakts” pasākumā.

Ikgadējā akcija Muzeju nakts ir bezmaksas, Francijas Kultūras un komunikācijas ministrijas iniciēts, starptautisks pasākums, kurā iesaistās Latvijas muzeji un citas kultūras iestādes.

Akcijas mērķis ir ar demokrātiskiem un netradicionāliem paņēmieniem pievērst sabiedrības uzmanību kultūras mantojumam.

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai uzlabotu lapas lietošanas pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātos sīkfailus.
Piekrītu