How to get here?
Līvāni, Domes iela 1, LV-5316, Latvija
+371 65381855   +371 28603333
Dzidras Ceples piemiņas izstāde "AUSTIE DZĪVES RAKSTI"

TLMS "Dubna" daiļamatniece Dzidra Ceple.

Dzidra nāca pasaulē 1940. gadā maijpuķīšu ziedēšanas laikā Ziemeļkurzemē, Dundagas pagastā. Tētis Kristaps, būdams galdnieks, gatavoja skaistas un kvalitatīvas mēbeles, māmiņa Zelma prata visādus rokdarbus – ne vien adīt, šūt un tamborēt, bet arī smalkas “pilsētas modes” balto darbu tehnikas. Tādējādi, neskatoties uz grūto kara un pēckara laika bērnību, Dzidra uzauga skaistu priekšmetu ieskautā vidē, gūstot pārliecību, ka ar prasmīgām rokām var radīt patiesi estētiskas un praktiskas lietas. Skolas laiks pagāja Dundagas pilī, kuras sienu un gaiteņu aurā izauga zinātkāra un radoša personība. Un tālāk ceļš veda uz dzintara pilsētu – Liepāju, kur studiju programmā starp dažādiem mācību priekšmetiem bija arī rokdarbi. Interese par aušanu Dzidrai radās Liepājas Tautas lietišķās mākslas studijā “Kursa”, un soli pa solim auga zināšanas un meistarība, kā arī krāšņo darbu pūrs, kas bija par pamatu uzņemšanai titulēto audēju cunftē – 197? gadā Dzidrai tika piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums.

1976. gadā Dzidra ar ģimeni pārcēlās uz Līvāniem un tālākā darbošanās bija dzīparu namiņā – tautas daiļamata studijā “Dubna”, kur čaklo dažādu paaudžu Latgales meitu pulciņā tika darinātas krāšņas lietas – segas, dvieļi, celiņi. Skaistā harmonijā tika savīti Latgales un Kurzemes raksti, bet tiklīdz rokdarbnieku radošajā telpā parādījās kāda jauna tehnika vai paņēmiens, tā Dzidra ar lielu degsmi to vēlējās apgūt. Gan sentēvu mantojuma godāšana, gan dzirkstošas acis visam jaunajam bija Dzidras dzīves vadmotīvs un piepildījums. Jau gadu viņas nav starp mums, bet Dzidras rokdarbi mūs silda un iepriecina joprojām.

When choosing to browse our site, you consent to the use of cookies to tailor your experience. You can withdraw your consent at any time by changing your browser settings and deleting saved cookies.
Accept