TLMS "Dubna" austo darbu izstāde " Līvānu rakstu raksti"

TLMS "Dubna" austo darbu izstāde " Līvānu rakstu raksti" veltīta LSAC 20. gadu jubilejai. 

No tālas pagātnes līdz pat mūsdienām audēju amats ir viens no retajiem, kuru latvieši ir turējuši godā. Ne velti audējas ir apveltītas ar asu prātu, labu gaumi, precizitāti un pacietību. Līvānu novads ir bagāts ar aušanas tradīcijām, kuras saglabā un turpina Tautas lietišķās mākslas studija “Dubna” un pēta Latgalei raksturīgās senās rakstu zīmes un ieauž tās mūsdienīgās tekstilijās. Izstādē “Līvānu rakstu raksti” skatāmi TLMS “Dubna” audēju rokdarbi, kuri tapuši pēdējos darbības gados.

Grozi ar dzijas kamoliem, aušanai pietītas saiviņas, aust iesāktas segas, lina galdauti, grīdceliņi – tā ir Tautas lietišķās mākslas studijas „Dubna” audēju ikdiena. Pašreiz Tautas lietišķās mākslas studijā „Dubna” darbojas vairāk kā 15 izdomas bagātas un darbīgas studijas dalībnieces. Kopā sanākot apkārtnē un pilsētā esošajām audējām, adītājām un rokdarbniecēm, ir radies draudzīgs un saliedēts kolektīvs. Ik dienas klaudz stelles darinot izstrādājumus tieši Latgalei raksturīgās krāsās un tehnikās. Vai tie būtu plecu lakati, brunči vai rakstainās segas, viss tiek darīts ar lielu rūpību un mīlestību. TLMS “Dubna” lepojas ar savu dalībnieču panākumiem tautastērpu skatēs un izstādēs, ar smalkajiem adītajiem cimdiem, krāšņajiem lakatiem un segām. Līvānu stikla un amatniecības centram 20 gadus līdzās TLMS “Dubna” ir piedalījusies neskaitāmos pasākumos, izstādēs, skatēs, gadatirgos. Līvānu stikla un amatniecības centrs pateicas par ilggadēju sadarbību  TLMS ‘’Dubna” meistarēm.

Līvānos doma par audēju darbības apvienošanu un pulciņa izveidi radās mākslas zinātniekam Jānim Pujātam ekspedīcijas laikā pie Latgales audējām. Ideju īstenoja un pulciņu dibināja Monika Mančinska 1972. gadā, kad Līvānu kultūras namā sarīkoja pirmo vietējo audēju un rokdarbnieču darbu izstādi. Tā arī radās audēju pulciņš, kuram Līvānu pilsētas ģeogrāfiskās atrašanās vietas dēļ, tika dots skanīgais upes „Dubnas” vārds. Audēju un rokdarbnieču veikums tika atzinīgi novērtēts, un jau 1979. gadā Latvijas PSR Kultūras ministrija „Dubnai” piešķīra Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Liels nopelns par studijas veiksmīgu darbību ir bijušajām TLMS “Dubna” vadītājām: Monikai Mančinskai, Teklai Daukstei, Renātei Mančinskai, Lilitai Martai Mikulānei, Lidijai Kalinkai, Marutai Upeniecei un esošajai studijas vadītājai Inesei Valainei, kura no 1987. gada pulcina ap sevi audējas.

Nozīmīgākais notikums TLMS “Dubna” radošajā darbībā bija 2006. gada 29. decembrī, kad Līvānu novada pašvaldības toreiz Latgales mākslas un amatniecības centrā, Līvānos tika izņemta un mērīta rekordgara tautiskā josta, kura tika austa pusgadu – no jūnija līdz pat decembra mēnesim, kā dāvana Līvānu pilsētai 80 gadu jubilejā. Jostas garums pārsniedza sākumā iecerēto garumu, 80 metru vietā tika izausti 94 m un 43 cm. Pasākuma laikā josta tika mērīta arī senajās garuma mērvienībās – pēdās un olektīs, kopā tika izmērītas 296 pēdas un 174 olektis. Jostai nebija noteikta rakstu zīmējuma, tāpēc ikkatram meistaram bija iespēja ar laba vēlējumiem ielikt savu meistarību un kopumā jostā ir vairāk nekā 20 dažādi raksti. Fiksējot jauno Latvijas sasniegumu, tika godinātas 13 audējas, kuras atrada laiku un vēlēšanos piedalīties tik neparastas idejas realizēšanā. Rekordgaro jostu auda: Maija Kulakova, Inese Valaine, Dzidra Ceple, Solvita Cīrule, Līga Eiduka, Silvija Lojāne, Lilita Peiseniece, Janīna Pupiņa, Rita Teilāne, Sandra Vigule, Madara Vuškārniece, Natālija Vuškārniece, Antoņina Zarāne. Josta ir apskatāma Līvānu stikla un amatniecības centra ekspozīciju zālē.

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai uzlabotu lapas lietošanas pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātos sīkfailus.
Piekrītu