Līvānu stikla un amatniecības centra 20 gadu jubilejas diena!

Cik ātri skrien laiks! Tā mēs katrs ikdienas ritējumā padomājam, un ejam tālāk. Tomēr mirkļos, kad apstājāmies vērtīgi ir atcerēties padarītos darbus. Visbiežāk tās ir jubileju reizes, kad izbaudām prieku par izdarīto! Atskatoties, ir sajūta ka tikai vakar Līvānos tika atklāts amatniecības centrs, bet šogad jau svinam 20!  Svinam visi kopā!  Aicinām ikvienu atnākt pie mums 2. decembrī un piedalīties jubilejas svinībās Līvānu stikla un amatniecības centrā mūsu darba laikā no plkst.10:00-16:00. Visas dienas garumā kopā svinēsim svētkus ar izstāžu atklāšanām, muzikāliem priekšnesumiem, atmiņu stāstiem, audēju radošo darbošanos un stikla pūšanas amata prasmes paraugdemonstrējumiem. Visi tiek mīļi gaidīti, tāpēc ieeja ir bez maksas.

Mēs augām un attīstījāmies kopā ar Līvāniem, bijām pirmais Eiropas Savienības finansētais projekts, kas realizēts Līvānos un pirmais amatniecības centrs Latvijā. Mūsu mājvieta - bijusī Livenhofas muižas vieta, pussala divu upju satecē, Līvānu spēka un iedvesmas vieta, kur dzimst jaunas idejas un projekti! 20 gadu laikā esam mainījušies, jo attīstījāmies, pilnveidojāmies, ienesot jaunas vēsmas un pievienoto vērtību Līvānu kultūrtelpai. Esam kļuvuši par vienu no apmeklētākajiem tūrisma objektiem Latgalē, par magnētu, kas piesaista tūristus Līvāniem.

Savu darbību sākām, kā Latgales mākslas un amatniecības centrs un koncentrējāmies uz Latgales mākslinieku un amatnieku tradīciju saglabāšanu, atbalstīšanu un popularizēšanu – ziedu kompozīcijas pilsētas svētkos “Ziedu vilnis”, netradicionāli rotātas egles, sniega skulptūru plenēri, amatu dienas, akcijas “Zalta rūku ceļš Latgolā”, āra keramikas cepļa kurināšana un garākās jostas Latvijā aušana kopā ar TLMS “Dubna” audējām. Neskaitāmas Latgales mākslinieku un amatnieku izstādes, kā arī kopīgi pasākumi, semināri, konferences un radošās darbnīcas.

2020. gadā nonācām pie secinājuma, ka šo gadu laikā liela daļa centra darbības ir sasaistījušās ar stikla izstrādes tradīciju uzturēšanu, attīstīšanu un popularizēšanu, tāpēc tika nolemts to atspoguļot arī nosaukumā, kā rezultātā Latgales mākslas un amatniecības centrs kļuva par Līvānu stikla un amatniecības centru.

Mūsu stikla ceļš sākās 2009. gadā kad amatniecības centrā iegriezās pārmaiņu rats - pēc Līvānu stikla fabrikas bankrota pašvaldība pārņem fabrikas muzeja stikla kolekciju un uztic to mums. To mēs pieņemam ar milzīgu atbildību, misijas apziņu un, 2013.gadā izveidojam ekspozīciju “Līvānu stikla muzejs” jau paplašinātajās centra telpās. Pamatīgs darbs ir ieguldīts darbā ar krājumu - saglabātas un izpētītas neskaitāmas Līvānu stikla fabrikas vēsturiskās liecības, kā rezultātā tapusi brošūra “Dzīvais stikls” un īsfilma “Stikla pūšanas tradīcija Līvānos”. Šobrīd krājumā jau veidojas mūsdienu stikla mākslas kolekcija.

 Laikam ritot mēs sapratām, ka Līvāni nedrīkst pazaudēt tik senu vērtību kā stikla pūšanas amata prasme, kā rezultātā 2016. gadā tika izveidota  stikla pūšanas darbnīca. Lai gan sākumā darbnīca darbojās tikai 3 mēnešus testa režīmā, tomēr 2018. gadā sapņi par stikla atdzimšanu Līvānos tika piepildīti un darbnīcā pastāvīgu darbu uzsāka divi stikla pūtēji, piedāvājot apmeklētājiem iespēju savām acīm vērot, kā karstā stikla masa pārtop mirdzošā stikla izstrādājumā. Tagad tā ir viena no interesantākajām vietām mūsu centrā, kurā mēs ikdienā vadām ekskursijas un stāstām par stiklu. Par stiklu stāstām arī mūsu mazajiem apmeklētājiem - bērniem tiek  piedāvātas ekskursijas un radošās darbnīcas ar stiklu, programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.

Pašreiz cītīgi tiek strādāts pie Līvānu stikla popularizēšanas un atpazīstamības vecināšanas arī ārpus Līvāniem. Esam izveidojuši divas ceļojošās izstādes “Līvāni = stikls”, kur apskatāmi labākie Līvānu stikla un amatniecības centra stikla pūšanas darbnīcā tapušie darbi un “Stikla sajūta”, kur apskatāmi unikāli autordarbi, ko radījuši desmit dažādu paaudžu ievērojamākie Baltijas stikla mākslinieki, tverot iedvesmu Līvānu stikla muzeja ekspozīcijā.

Esam ieviesuši jaunu tradīciju jauniešiem “Stikla iecere”, kur jauniešiem no visas Latvijas tiek dota iespēja radīt savus stikla izstrādājumus. Labākās skices tiek realizētas stikla pūšanas darbnīcā un jaunie mākslinieki saņem savu stikla izstrādājumu.

Lepojamies ar to, ka mūsu darbs ticis atzinīgi novērtēts!

2018. gadā stikla pūšanas darbnīca tika apbalvota kā “Labākais jaunais tūrisma objekts Latgalē”, kā arī mūsu stikla pūtējs Aleksandrs Logvins par savu amata prasmi saņēma Lauku ceļotāja piešķirto „Latviskā mantojuma” zīmi. 2019. gadā Latgales mākslas un amatniecības centrs tika nominēts Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvai „Kilograms kultūras”. 2020. gadā stikla pūšanas amata prasme Līvānos tika iekļauta Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā, kā arī mūsu stikla meistars Aleksandrs Logvins par izcilu sava amata prasmi tika uzņemts starptautiskajā Homo Faber amatnieku lokā, Mikelandželo fondā. 2022. gadā Līvānu stikla un amatniecības centrs saņēma Latgales reģiona tūrisma asociācijas Gada balvu tūrismā, kā “Labākais tūrisma objekts Latgalē.” 

Arī turpmāk realizēsim jaunas ieceres un projektus, uzturēsim dzīvas tradīcijas, saglabāsim mums uzticētās vērtības un ar vislielāko atbildību turpināsim savu stikla ceļu!

Pateicamies visiem, kas pielikuši savu roku Līvānu stikla un amatniecības centra izveidē!  Pateicamies visiem, kas mūs atbalsta un vienmēr piemin ar labu vārdu, tādā veidā liekot par mums sadzirdēt arī citviet. Paldies, jums par uzticību, sadarbību un atbalstu šo 20 gadu garumā!

 

Vienmēr Jūsu – Līvānu stikla un amatniecības centrs.

 

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai uzlabotu lapas lietošanas pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātos sīkfailus.
Piekrītu